Médiaelemzés az Euro 2016 labdarúgó pótselejtező magyar mérkőzéseiről 2015.11.09-11.17.
Az Observer médiaelemzése a november 9. és november 17. közötti időszakban vizsgált meg hazai rádiós és televíziós híranyagokat, valamint a nyomtatott sajtó és az online felületek megjelenéseit, amelyek a 2016-os franciaországi labdarúgó EB pótselejtezőjének magyarországi vonatkozásáról számoltak be. A vizsgálat a 12-én tartott norvég-magyar és a 15-én megrendezett visszavágó mérkőzés előtti várakozásokra és az esélylatolgatásokra fókuszált, valamint megfigyelte a meccs utáni közvetlen médiavisszhangot is.
Ennek során a tárgyidőszakban összesen 388 megjelenést regisztráltunk a vizsgált forrásokban, ebből 159 megjelenés a mérkőzések előtti esélylatolgatásról szólt, míg jóval több, összesen 229 megjelenés a vasárnapi meccs eredménye utáni visszhangokat jelenítette meg.
A 12-i norvég-magyar mérkőzés kezdete előtt a magyar sajtót visszafogottság jellemezte, viszonylag kevés tartalomban foglalkoztak a magyar csapat esélyeivel, összesen 65 megjelenésben esett szó valamilyen állásfoglalásról. Konkrét esélyekről csak kevesen nyilatkoztak. Kiss László, 33-szoros válogatott labdarúgó például reális esélyt látott a továbbjutásra, amit 50-50 százalékban határozott meg. Ezzel szemben Kovács Péter, a Norvégiában futballozó, 10-szeres magyar válogatott csatár 49 százalékot, míg Temesvári Miklós, edző 45 százalékot adott a magyar válogatottnak a kijutásra. Bernd Storck szövetségi kapitány a meccs előtt arról beszélt, hogy egyértelműen Norvégia a csütörtöki mérkőzés esélyese, ugyanakkor szerinte kiegyenlítettebb lesz a párharc.
Óriási meglepetésre az első mérkőzés válogatottunk egygólos győzelmével zárult, így a 15-i magyar-norvég meccs előtt már valamivel több megjelenés szólt a magyar csapat esélyeiről, de még így is visszafogottság jellemezte a magyar médiát. Összesen 94 megjelenésben volt fellelhető valamilyen várakozás, esélylatolgatás. Ezekben elsősorban arról írtak, hogy a statisztika a magyar válogatott mellett szól, illetve, hogy már csak egy lépés választja el a válogatottat a kijutástól. Ezzel szemben a csapattagok és a szakmai stáb óvatosabban fogalmaztak, arra hívták fel a figyelmet, hogy nehéz meccs vár rájuk, és hogy az 1–0-s előny nem jelenti azt, hogy esélyesebbek a norvégoknál. A napi híraktivitást vizsgálva, fokozatosan erősödött az érdeklődés. 14-én visszaesés volt tapasztalható a várakozásokat bemutató tartalmak számában, aminek hátterében az áll, hogy a 13-i párizsi terrorcselekmények hatásai – a meccs esetleges elhalasztása, valamint a meccs előtt várható fokozott biztonsági ellenőrzés – kerültek a középpontba.
A 2016-os Európa-bajnokság pótselejtezőjének eseménysorozatában, a hagyományos média véleményvezérei őrlángon égtek, egészen a végkifejletig. A magyar válogatott vasárnapi győzelme – és ezáltal kijutása a franciaországi EB-re – megtörte a csendet. A sokak által mindvégig elrejtett érzelmek felszínre törtek: eufórikus hangulatú cikkekben számoltak be a végeredményről. Az erről regisztrált 229 megjelenés többsége „történelmi sikerként”, „beteljesült álomként”, vagy „megérdemelt győzelemként” értékelte a kijutást. A vizsgált források egy része a nemzetközi sajtóvisszhangokat is ismertette, melyek szerint Magyarország „szenvedélyesen harcolt”, így a „visszavágón nyújtott mesés produkcióval” EB-résztvevő. Emellett a külföldi média a visszavágó egyik mozzanatát, Priskin Tamás gólját emelte ki.
Médiaforrásokra fordítva a figyelmet, a megjelenésekben az online felületek dominanciája állapítható meg. Kizárólag az esélylatolgatásokat figyelembe véve az online felületek közölték a tartalmak 63 százalékát, míg a nyomtatott sajtóorgánumok 31 és az RTV médiumok 6 százalékát. A végeredményről 80 százalékban az online felületek, 17 százalékban a nyomtatott sajtóorgánumok és 3 százalékban az RTV médiumok számoltak be.
A konkrét forrásokat tekintve nem meglepő módon a nemzetisport.hu foglalkozott a legtöbbször esélylatolgatással és a kijutás elemzésével. Jól láthatóan a források többsége nagyobb számban foglalkozott a végeredménnyel és annak következményeivel, mint az esélyekkel.